Zaten öğrenirsiniz…

Bi düşünün; şu an en fazla 15 yaşındasınız, cep telefonu, bilgisayar, tablet kullanıyorsunuzdur herhalde. Hatta bununla da yetinmeyip elinize geçen herhangi bir teknolojik aleti de rahatlıkla kullanabilirsiniz sanırım.

Bazı büyüklerinizin açmaya, eline almaya bile korktuğu cihazlar sizin eliniz, kolunuz misali doğal bir parçanız gibidir dersek yanlış olmaz belki de.

Nereden öğrendiniz bunları böylesine etkin kullanmayı?

Şimdi de oynarken zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmediğiniz (annenizin-babanızın ha bire gelip gidip “oğlum/kızım yeter artık hadi kapat şunu!!!” dediği), en sevdiğiniz bilgisayar oyununu ya da telefon oyununu düşünün.
Kim öğretti size? Ya da biri öğretti mi gerçekten? “Yooo” dediğinizi duyar gibiyim.
Peki nasıl öğrendiniz?
Tek başınıza, kimseye ihtiyaç duymadan, bilerek ve isteyerek öğrendiniz.
Nasıl oluyor da unutmuyorsunuz bütün bunları? Nasıl? Neden?
Öğrenme bilgiyi algılama, hafızaya alma, hatırlama ve gerektiğinde tekrar kullanma sürecidir.
Her bireyin öğrenme yöntemi kendisine özgüdür. Öğrenmeyi öğrenmek bireyin kendini tanıması yoluyla öğrenme yöntemini keşfetmesidir.
zaten öğrenirsinizBirey gerçekten ne istediğini, güçlü ve zayıf yönlerini fark ettiğinde; hangi bilgiye neden ihtiyaç duyduğunu, ihtiyaç duyduğu bilgiye nasıl ulaşacağını, onu nasıl öğreneceğini, öğrenmiş olduğu bilgiyi nerede depoladığını bilir.  Tekrar ihtiyaç duyduğunda zaten nerede olduğunu bildiği bilgiye nasıl ulaşacağını da bilir ve tüm bunları bilinçli olarak yapar. Eksik yönlerini tanıyan birey öğrenirken nelere ihtiyaç duyduğunun da farkındadır ve bu eksikliklerini nasıl tamamlayacağını bilir.
Bir bilgisayar oyunu oynarken, o bir türlü geçemediğiniz bölümü nasıl geçeceğinizi öğrenmek ve başarmak için neler yaparsınız? İşte derslerde de bir türlü anlayamadığınızı düşündüğünüz konular için de böyle düşünerek başlayabilirsiniz belki.

Gerçek anlamda öğrenme öğrenenin aktif olduğu bir süreçtir.

Öğrenmeyi öğrenmenin amacı öğrenilmesi gereken bilginin çokluğu altında ezilmeyen, bilgiyi nasıl kullanacağını bilen, aktif öğrenen bireyler olmaktır.

Tıpkı telefonunuza yüklediğiniz o yeni video klip uygulamasını nasıl kullanacağınızı keyifle öğrendiğinizde yaptığınız gibi.

Öğrenmeyi öğrendiğinizde ilk ihtiyacınız olanın kendiniz olduğunu fark edersiniz. Kendinize güvenirsiniz ve kendinize güvendiğinizde de bilgiye nasıl, hangi yoldan ulaşacağınızı zaten bilirsiniz. Zaten öğrenirsiniz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s